Bilgi
Olayspor Spor'un adresi info@Olayspor.com

FUTBOLDA ŞİDDETİ ÖNLEMEK

FUTBOLDA ŞİDDETİ ÖNLEMEK

FUTBOLDA ŞİDDETİ ÖNLEMEK

(GÖREVİ, YETKİSİ VE SORUMLULUĞU OLAN İNSANLARA)

Yrd.Doç.Dr.Recep CENGİZ

 

 

 

Yine futbola hasret,

 

Yine şiddete devam,

 

Yine sert demeçler,

 

Yine eski tas, eski hamam!

 

Futbolda şiddet konuşuyoruz ancak, saldırgan kişilerin nasıl saldırgan oldukları hakkında hiçbir fikrimiz yok.

Hangi tür ve biçimde olursa olsun şiddetin;

·        Şartları

·        Nedenleri

·        Aktörleri

·        Araçları

·        Kolaylaştırıcıları

·        Provokatörleri

·        Tetikçileri

·        Mağdurları

·        Karşı-strateji, çözüm yoları üzerine ciddi analize gereksinim duyuluyor.

Bu anlamda şiddet “çoklu nedenler” üzerinde düşünmemiz gereken bir davranış bozukluğudur.

 

Nedir bu çoklu nedenler?

 

  • EĞİTİM

 

Okullardaki, beden eğitimi ders algısı ve öğrencilere yansıması;

 

“Rahat, hazır ol, topu al, kaybol!” anlayışı,

Bu anlayışla yetişen eğitimsiz, bilgisiz fakat fikir sahibi seyirci kitlesinin tribünlerdeki taraftarlık anlayışı;

“Vur, kır, parçala, bu maçı kazan” tezahüratları,

 

Kulüplerin alt yapılarındaki eğitimsizlik;

 

10dk. Isınma, 15 dk teknik çalışma, 15 dk. Şut, 30 dk çift kale maç programları, geç gelene 2 tur ceza, hata yapana küfür, itiraz edeni de antrenmandan kovdun mu, senden iyi antrenör yok!,

 

Yetkililerin plansız, programsız ve yaratıcılıktan uzak günlük sorun çözme eğilimleri sonucu, madalya ve şampiyonluklar için “her yol mubah” anlayışının doğurduğu spor politikası ve bu politikaya cevap veren sporcularla mantar gibi türeyen “doping” vakaları,

 

 

·        YÖNETİM

Kulüplerde yöneticiliğin sadece otorite ve güç kullanmak olmadığı,  çok çalışmak ve sorumluluk üstlenmek gerektiği gerçekliğini gören yöneticilere ihtiyaç olduğu söylenebilir. Birçok etkin ve seçkin yöneticilerimiz, çekirdekten gelme oldukları; kurumsallaşmanın sadece ismini bildikleri için sahanın içini ve dışını aynı anda yönetiyorlar, Haksızda değiller,

“Mühür kimde ise Sultan o!”,

Ancak bu yoğunlukta sanki kendilerini yönetmeyi unutuyorlar.

Spor kurum ve kuruluşlarında etkin ve yetkin konumlarda görev yapan yüzlerce insanın ilgi, bilgi ve alakalarını, göreve geliş ve gidiş şekillerini inceleyin?

Arif olan anlar!

 

  • KÜLTÜR

Bu düzensizlik ve şiddetin etkilerinin “sadece fiziksel şiddete uğramış insanlar üzerinde değil, travmaya maruz kalan toplumsal bilinç ve spor kültürü üzerinde de oluştuğu gözlenmektedir.

 

Kültürsüzlük; tıpkı havanın, suyun ve çevrenin kirlenmesi gibi futbol dünyasını da kirletmekte, toplumsal yaşamda etik değerleri derinden etkilemektedir.

Başarıyı çalışarak-üreterek-gerekli koşulları hazırlayarak değil taşıma olanaklar ile elde etmeye çalışan ya da şansa bırakan bir anlayışın, spor kültürü üretememiş olmasında da aslında şaşılacak bir yan yok. Öğrenim çağındaki birey sayısının, Avrupa’nın pek çok ülke nüfusundan fazla olduğu ülkemizde, okullarda, çocuklarımıza spor yaptıramadığımız sürece, gelişmiş bir spor kültürüne sahip yetiştiremeyecek ve yaşanan her olumsuzluk sonrasında ‘biz neden böyle olduk’ diyerek kendimizi suçlamaya devam edeceğiz…

Sorunun kültürel koşullar içerisinde ele alınması, önleyici tedbirlerin gerçekçi zemine oturtulmasına katkı sağlayacaktır. Şiddet davranışlarını sergileyen ya da şiddete maruz kalan bireyin etrafındaki iç içe geçmiş, birbiriyle etkileşim halinde olan davranışları, şiddetin ortaya çıkmasını kolaylaştırmakta ya da zorlaştırmaktadır.

İnsanların; sorumlu-sorumsuz, saygılı-saygısız, centilmen-saldırgan, öfkeli-sakin, işbirliği-rekabet duyguları normal sınırlar içinde kaldıkça gündelik hayatın alışıla gelmiş reaksiyonları sayılır. Ancak normal sınırlar aşılıp, çevresinde tahrik ve tahribata neden oluyorsa, psikologa gitmek ayıp değil. Çünkü futboldaki şiddet, sadece maruz kalan kurbanlarda değil, aynı zamanda şiddeti uygulayan, izleyen, bu alanlarda görev yapan çalışanlarda da onarılamayacak duygusal, fiziksel ve ruhsal hasarlar oluşturmaktadır(1). Şiddet uygulayan insanlar bir anlamda niceliksel zayıflıklarını, sahip oldukları grup gücü ile telafi etmekteler. Kaldı ki kendilerini başka bir şekilde ifade etme, kendi yetersizlikleriyle mücadele etme şansları da bulunmuyor(2). Bu durum, insanların temel haklarından biri olan, “güvenli ve huzurlu ortamda futbol oynama, yönetme ve izleme” ve “eşit muamele ve saygı” hakkının ihlal edilmesi anlamına da gelmektedir(3) .

Futbolda şiddetin sebeplerini veya hangi koşul ve faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığına yönelik yukarıda ifade edilen açıklama ve değerlendirmeler, her şeyden önce şiddetin çok boyutlu bir olgu olduğunu göstermektedir(4). Şiddeti önlemek için dışsal kontrol mekanizmaları olan “daha fazla polis, daha fazla ceza”, yöntemi aslında spor alanlarında “Değer”, “Kültür”, “Centilmenlik” ve “Saygı” adına hiçbir şeyin üretilmediği anlamına gelir.

Şiddet olayları bakış açısı ile alakalı, toplumsal norm ve değerlerle uyumsuz olan yaşantılarda, insanları eğitmeden cezalandırmak, duygusal iniş çıkışları olan aşırı duyarlılık, alınganlık, öfke ve saldırganlık duyguların oluşmasından, şiddeti bir pekiştireç olarak kullanmaktan, “Kurtlar vadisine figüran” yetiştirmekten başka bir işe yaramaz.

Futbolda şiddeti önlemede başarıya ulaşılabilmesi için toplumda, ruh sağlığı yerinde, iç çatışmaları olmayan bilinçaltı temiz, fikri, ahlaki ve sosyal yönden sağlam insanlar yetiştirmek gerekir.

 

GÖREVİ, YETKİSİ VE SORUMLULUĞU OLAN İNSANLARA!

 

Polisiye tedbir ve cezaların artırılması ile şiddetin kanıksanmasına zemin hazırlamak yerine, şiddeti izleyen sessiz çoğunluk desteklenip, bilinçlendirilirse; ortak sorumlulukla şiddete karşı duracak çoğunluk oluşturulmuş olur.

 

 

 

 

 

 

Kaynaklar:

 

1. Chisholm, J. F ve Ward, A. W. (2004). Violence in the USA. In. L., Adler (Ed), Violence around the World: International Perspective, New York: Praeger Pres.

 

2.Arıkboğan, D,Ü., (2007), Terör Korku Hali, 3.Baskı, Profil Yayıncılık, İstabul.

 

3. Cowie, H. (2006). Avrupa Okullarda Şiddet Eğitim Girişimi. 1.Şiddet ve Okul: Okul ve Çevresinde Çocuğa Yönelik Şiddet ve Alınabilecek Önlemler Tedbirler Sempozyumu. İstanbul: 28-31 Mart 2006. MEB&UNİCEF

 

4.Bulut, S., Okullarda Görülen Öğrencilerden Öğrenciye Yönelik Şiddet Olaylarının Bazı Değişkenler Açısından Arşiv Araştırması Yöntemiyle İncelenmesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi  Aralık 2008, 8 (2); 8, 23-39.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Hakları Saklıdır © 1997-2019 OLAYSPOR