Bilgi
Olayspor Spor'un adresi info@Olayspor.com

HAKEMİ ALDATARAK KAZANMAK

HAKEMİ ALDATARAK KAZANMAK

HAKEMİ ALDATARAK KAZANMAK

 

Yrd.Doç.Dr.Recep CENGİZ

 

Sporun; adil oyun, centilmenlik ve saygı gibi olumlu yanları özü gereğidir. Bu değerleri, günü birlik çıkarımız bakımından anlamlandırırsak “Haksız kazanç sağlama” ve “Aldatma” duygusu ile ona zarar verebiliriz. Örneğin kendini yere atarak kazanılan haksız penaltı ile çok önemli bir avantaj elde edilebilir. Şampiyonlar Ligi’nde yabancı saha da atılan bir gol önemlidir. Kimi zaman 3–0 ve 3–1 arasındaki fark ‘tamam’ ya da ‘devam’ arasındaki fark gibidir.

Aldatma, futbol müsabakalarının en sevimsiz olaylarından biridir. Bazen bir futbolcu çıkıyor hem hakemi hem de milyonları aldatarak, skoru etkiliyor. İngiliz milli takımının eski yıldızlarından Owen’a göre de “Aldatarak, bir kişiyi oyun dışında bırakmak ya da birebir mücadele etmek yetenekle ilgili bir şey. Bu yeteneğe yıllardır işliyor ve bence bu tür şeyler yıllarca sahaları terk etmeyecek”1.

Futbolcuların, bu tür yanılgılara düşmesi neyi, hangi bakımdan anlamlandıracağını bilmemesinden, dürüstlüğü futbol yaşamında önemli bir ihtiyaç olarak algılamamasından kaynaklanır2. Dürüst oyun duygusu gelişmemiş futbolcular futbola, insanlara ve olaylara karşı tutarlı yaklaş(a)maz; müsabakanın en önemli anlarında bile dar, sıradan, ufuksuz düşünür ve eyler.

Hakemi aldatmak için genelde ceza sahasında kendini yere atıp penaltı beklemek,

Faul olmayan pozisyonlarda kendini yerlere atıp numaradan acı içinde kıvranmak,

Yay gibi uçuş, yüzünü tutarak yere yıkılma, rakibe ayak takılıp uçarcasına düşmek veya Yeşilçam artistlerine taş çıkartacak oyunculuk yeteneğiyle kendini yere bırakma gibi hareketler maalesef futbolun içinde geçerli gerçeklerdir.

Hakemlerin kararlarını kötü yönden etkileyen aldatma konusunda dün; Arif, Kezman, Rivaldo.., bugün; Milan Baros, Neymar, Sergio Busquets, Suarez ve Burak… Futbol literatüründe; kafalarında, sürekli kendisini yere atarak hakemleri ve rakiplerini aptal yerine koymakla suçlanan futbolcular olarak yer bulanlardan bazıları…

 

Uluç’a göre, Türkiye kadar futbolcuların kendini yere attığı, yerde dakikalarca kıvrandığı bir lig yok! Yanından bir kişi hızlı geçtiğinde futbolcu kendini yere atıyor ve dakikalarca maç duruyor! Futbolcu sadece hakemi değil, tribünlerdeki binlerce kişiyi, televizyon başındaki milyonlarca kişiyi aldatıyor ‘sakatım’ diye… 3.

Kendisinin merkezinde olduğu aldatma pozisyonuyla ilgili eleştiriler için “İsteyen teknik direktör istediğini söyleyebilir, etkilenmiyorum” demeci veren Liverpoollu Suarez, ve ”Bundan sonra dikkatli olacağıma dair söz veriyorum”, deyip kaldığı yerden devam etmeye niyetli Burak YILMAZ’ın bilmesi gereken şey Hakemin “küfür ettin mi?” sorusuna “Evet, ettim” dedikten sonra gördüğü kırmızı kart sonrasında “Küfür Etmedim deseydin ya” diyen takım arkadaşına “Üzerimde Beşiktaş forması varken yalan mı söyleyecektim!” diyecek kadar asil davranış gösteren Vedat OKYAR’lar olduğu sürece, futbolun erdemini tüketmenin çok zor olduğudur4,5,6.

Futbolun olması için adalet olmalıdır. Olmazsa, mücadelenin en çetin geçtiği anlarda görülen “aldatarak, haksız kazanç sağlama” çirkinliği, rakibin emeğini çalmaktan, rakip sporcuların alın teri altında ıslanmaktan, sönüp silikleşmekten başka ne olabilir ki?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Hakları Saklıdır © 1997-2019 OLAYSPOR