Bilgi
Olayspor Spor'un adresi info@Olayspor.com

KÜME DÜŞME KORKUSU VE FUTBOLCU PSİKOLOJİSİ

KÜME DÜŞME KORKUSU VE FUTBOLCU PSİKOLOJİSİ

Yrd.Doç.Dr.Recep CENGİZ

 

Takımların fikstürde alt sıralarda olması doğal olarak Küme düşme korkusunun yaşanmasına neden olur. Bu durum ne kadar doğal gibi görünse de futbolcularda nevrotik bir ruh durumu ortaya çıkar. Antrenman veya kamp ortamında kaygı, korku ve huzursuzluk futbolcuların önünde ciddi bir engel olarak performanslarını sınırlar. Başarılı olmalarını engeller.

Yöneticilerin, başarısızlığı bahane ederek futbolcuların alacaklarını ödememek için düşündükleri bin bir kurnazlığa, antrenörlerin güç ve kontrollerini kaybetmemek adına baskıcı yöntemlerini eklenince, takım içerisinde “gerginlik”, “isteksizlik”, “güvensizlik”, “hoşgörüsüzlük”, “iletişimsizlik”, “dedikodu”, “gruplaşmalar”, “plansızlık”, “sinirlilik hali”, “çatışma” ve “saldırgan” davranışlar kaçınılmaz olur.

Bazı futbolcuların durumu kurtarma adına, “Bu takımı, biz bu hale getirdik, bu durumdan da biz kurtaracağız” söylemleri zaman zaman “kabul görse de” inandırıcı olmaktan uzaktır. Taraftarın duygusal beklentilerine karşılık gelen bu söylemler “Kötü yönetim”, “Ekonomik sorunlar”, “Tesisleşme”, “Yanlış futbolcu transferi”, “Yetersiz antrenör tercihi” vb. temel sorunları gizleyen “dürüst”, “samimi” ve “inandırıcı” olmaktan uzak “çaresizlik” ifadeleridir.   

Transfer döneminde, yöneticiler; “Gider gider, kalan sağlar bizim” mantığı ile hareket etseler de kalanlar “sağ” fakat “sağlıklı” değildir.  Transfer yapamayan futbolcular içinde bulundukları sağlıksız ortamı bizzat “yaşayan” olmaktan kurtulamazlar. Küme düşme kaygısının neden olduğu ekonomik korkular, taraftar ve medya baskısı futbolcuların önünde ciddi bir engel olarak onları sınırlamaya devam eder.

Taraftar ve medya baskısı karşısında yalnızlaşan, düşünce ve isteklerine ilgi gösterilmeyen futbolcuları motive edecek bir tek silah vardır “Onuru ve gururu için oynamak”

Futbolcu; yönetici ve menajerlerin “Yediği kaymağın!”, “Plansızlığın”, “Beceriksizliğin”, “Olmayan tesislerin”, “Yapılmayan performans testlerinin”, “Bilimden yoksun antrenmanların”, “Tesislerde çıkmayan yemeklerin”, “Isınmayan odaların”, “Oyun bilgisi olmayan hakem hatalarının”, “Öğrenemediği profesyonelliğin”, “Taraftar ve medya baskısının” faturasını “Onuru ve gururu” ile ödeyecektir.  

Bu mantıkla küme düşen her takım futbolcusu “Onursuz ve gurursuz”, bu takımları bu hale getirenler “Sayın ve saygın” kişiler olacak. İsmet İnönü’nün dediği gibi “Hadi canım sende!”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Hakları Saklıdır © 1997-2019 OLAYSPOR